صفحه اصلی سایت محسنی Mohsenipeople

به صفحه ای اینترنتی خاندان محسنی اراکی خوش امدید

  • نخبگان خاندان محسنی اراکی


  • دکترنیک چهره محسنی

    دكتر نیك چهره محسنی، متولد بیست و نهم آبان ماه ۱۳۱۰ اراك لیسانس زبان و ادبیات فرانسه از دانشكده ادبیات دانشگاه تهران ▪️ دارای مدارك لیسانس، فوق لیسانس و دكترای روانشناسی از دانشگاه سوربن پاریس (۴۶-۱۳۳۳) ▪️ شروع به تدریس در دانشكده علوم تربیتی دانشگاه تهران از سال ۱۳۴۶ ▪️ سابقه تدریس در دانشگاه نروژ و مؤسسه روانشناسی «ژان پیاژه» در پرتغال ▪️ مؤسس «آزمایشگاه روانشناسی كودك» در دانشكده علوم تربیتی دانشگاه تهران ▪️ سردبیر مجله روانشناسی و علوم تربیتی دانشكده علوم تربیتی به مدت ۳ سال ▪️ عضو هیأت تحریریه دو فصلنامه روانشناسی معاصر، مجله های روانشناسی دانشگاه الزهرا (س) و دانشگاه چمران ▪️ عضو انجمن روانشناسی ایران ▪️ ترجمه كتاب «پنج گفتار روانشناسی» از ژان پیاژه ▪️ تألیف كتاب های «ادراك خود»، «روانشناسی نوجوانی» (با همكاری دكتر حسن احدی)، «نظریه های رشد» و... ▪️ نگارش در حدود ۱۷ مقاله علمی - پژوهشی به زبان های فارسی و فرانسه و ارائه برخی از آن ها در سمینارها و كنفرانس هایی در آمریكا، دانمارك، فرانسه و... ▪️ دریافت تقدیرنامه از دانشگاه جورجیا (اتننر) برای تحقیق بر روی كودكان آمریكایی ▪️ سابقه همكاری با بسیاری از دانشگاه های داخلی از جمله دانشگاه گیلان، شیراز (تدریس مقطع دكترا)، دانشگاه الزهرا (س)، علامه، آزاد و... ▪️ بازنشستگی در سال ۱۳۷۹ ۷۵ سال پیش در شهر اراك به دنیا آمد. نام كاملش نیز بر همین اساس، «نیكچهره محسنی اراكی» است. پدرش وكیل دادگستری و از خانواده های سرشناس اراكی بودند. مادرش زنی خانه دار، اما بسیار باسواد و تحصیلكرده بود و تقریباً تمام دیوان حافظ را از بر داشت. نیكچهره و خواهرش تنها فرزندان والدینشان بودند.


  • دكتر محمدعلي سجاديه

    دكتر محمدعلي سجاديه جراح و فوق تخصص بیماریهای چشمی. در سال1323 در شهر تهران متولد شد. ايشان در سال1340 موفق به اخذ مدرك ديپلم گرديد. تحصيلات عالي خود را در سال 1341 در رشته پزشكي دانشكدة پزشكي دانشگاه اهواز آغاز كرد و در سال 1348 فارغ‌التحصيل شد. وي در سال 1353 موفق به اخذ درجة تخصصي در رشتة چشم پزشكي از دانشكدة پزشكي دانشگاه تهران گرديد. ايشان اكنون به عنوان عضو هيئت علمي و استاديار گروه چشم پزشكي در درمانگاه بيمارستان مركز طبي كودكان مشغول به كار مي‌باشند. من دکتر سید محمدعلی سجادیه استاد بازنشستۀ دانشگاه علوم پزشکی تهران (متخصص و جراح چشم)، در دوران خدمت، چون چشم انسان برای پیوند در دسترس نبود، در دو مورد که بخش بزرگی از قرنیۀ دو بیمار از بین رفته بود و در نتیجه می‌بایست چشم تخلیه می‌گردید، به ناچار از چشم حیوان (گوسفند و گربه) استفاده کردم و آنها را پیوند زدم که خوشبختانه هر دو مورد با موفقیت کامل روبه‌رو گردید. من در آن روز در فکر ترمیم موقت بودم؛ اما پیوند به درازا کشید و بیمار پیوندی کمابیش 20 سال تحت نظر این جانب بود و حتا یک تن از همکاران که در همان بیمارستان فعال بود و در حال حاضر بازنشسته گردیده است، پس از معاینۀ بیمار بعد از 20 سال به طور غیرمنتظره شگفت زده شد که بیمار نزدیک به 10/ 8 دید دارد؛ اما متاسفانه در زمان انجام این عمل، همکاران دیگر این مساله را انکار می‌کردند و حتا برخی از آنان پشت سر من لغز می‌خواندند و این کار بزرگ را منکر می‌شدند. لازم به ذکر است که در آن زمان فتوای امام خمینی دربارۀ چشم افراد مرگ مغزی صادر نشده بود، از این رو تنها امکان استفاده از چشم حیوانی وجود داشت. مسالۀ دیگری که می‌خواهم اشاره کنم، پیوند «الوگرافت» بود که در موارد سرطانهای پیش رفتۀ پوستی پیش می‌آید (پیوند بخش‌هایی از پوست انسان به انسان دیگر) که بیش از 20 مورد پیوند زدم که هیچ یک از آنها دفع نشد و حتا 8 مورد آنها در کتاب واژه‌های ایرانی در زبان انگلیسی (تالیف این جانب) ذکر شده است. از چاپ این کتاب نزدیک به 30 سال می‌گذرد. به هر جهت این کار هم از چشم جامعۀ پزشکی همکاران، به دور ماند که جای شگفتی و پرسش دارد؟! مورد بعدی، دربارۀ بیماران جذامی است که شمار آنها کم نیست و متاسفانه پس از انقلاب به دلایلی بر تعدادشان افزوده شده است. شماری از آنان تا این اواخر به مطب من مراجعه می‌کردند و حتا خودشان به آماری از قبیله، اقوام و بستگانشان اشاره می‌کردند که من در سخنرانی خود در وزارت امور خارجه از سوی بیمارستان مرکز طبی کودکان به چند مورد از این بیماران و نیز سرطانی‌ها اشاره نمودم؛ اما به دنبال آن به گونۀ غیرمستقیم از ادامۀ کار با این نوع بیماران و بیماریها جلوگیری شد و... در آن زمان من با حقوق اندک و ویزیت اندکتر کار می‌کردم، در حالی که امروز درآمد نجومی برخی پزشکان در ماه به یک میلیارد تومان سر میزند (با در نظر گرفتن سود سهام و...) و حقوق کارمندیشان بالای 5 میلیون تومان است و از همه بدتر مسالۀ «زیرمیزی» است که امروزه گسترش بسیاری در جامعۀ دارد.


  • دكتر حمید رضا محسنی

    دکتر حمید رضا مدثر محسنی متولد 1364 اراک تحصیلات خود را در تهران انجام داد و درکنکور ورودی دانشگاه ها از میان 400000 هزار نفر شرکت کننده با رتبه 231 به دانشگاه امیر کبیر رفت. پس از اخذ لیسانس در ازمون سراسری مهندسی پزشکی مقام اول را بدست اورد و به دانشگاه صنعتی شریف راه یافت .پس از اخذ درجه فوق لیسانس از دانشگاه شریف برای ادمه تحصیل راهی انگلستان شد و در مدت دو سال ونیم دکترای خود را از دانشگاه کاردیف در مهندسی پزشکی دریافت نمود. نامبرده پس از اخذ درجه دکترای برای درجه فوق دکترای وارد دانشگاه ا کسفورد گردید و پس اخذ درجه فوق دکترای دررشته مهندسی پزشکی در پروژههای مختلف در زمینه بیماریهای لاعلاج مشغول همکاری با اساتید بزرگ می باشد.