صفحه اصلی سایت محسنی Mr aga Mohsen Araki

 • به صفحه ای اینترنتی خاندان محسنی اراکی خوش امدید
  فرزندان آقای حاج اقا محسن عراقی سلطان ابادی


  فرزندان حاج اقا محسن اراکی


  اقای سید احمد حجتی امامی


  اقای سید احمد حجتی امامی تولد 1280 قمری -وفات 1357 قمری.اولین فرزند ذکور مرحوم اقای حاج اقا محسن اراکی بود.وی تحصیلات عالیه خود را در رشته علوم فقه و اصول معقول و منقول در نجف اشرف به پایان رسانیده و به درجه اجتهاد نایل می گردند.سپس پس مراجعت به ایران در تهران در مسجدی درخیابان امیرکبیر به توصیه مرحوم سپهدار گرجی نماز می گذارند. ایشاان به اخلاق خوش و سخاوت معروف وبااکثر رجال معروف زمان خود روابط نزدیک ودوستانه داشته است.نا مبرده همچنین در اراک از شهرت ومحبوبیت خاصی برخوردار بوده است.

  از خانم مریم خانم شوشتری :  ۲-اقای حاج میرزا محمود محسنی اراکی


  اقای حاج میرزا محمود محسنی تولد 1287 قمری - وفات 1361 قمری . تحصیلات عالیه خود را در رشته علوم فقه و اصول معقول و منقول در نجف اشرف به پایان رسانیده و به درجه اجتهاد نایل می گردند.سپس پس مراجعت به ایران در شهر اجدادی اراک خود مشغول به تدریس در حوزه علمیه اراک می نمایند.حاج میرزا محمود محسنی دارای زندگی وسیع و متجمل بوده اند.

  از بطن خانم احترام الحاجیه فرزندانشان عبارتند از:

  از خانم بطن شازده بانو فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم حرمت الدوله سپهبدی فرزندانشان عبارتند :
  ۳-اقای حاج سید ابوالقاسم مدثر


  اقای حاج سید ابوالقاسم مدثر تولد1289قمری - وفات 1362 قمری . تحصیلات عالیه خود را در رشته علوم فقه و اصول معقول و منقول در نجف اشرف به پایان رسانیده و به درجه اجتهاد نایل می گردند.ایشان نیز همانند برداران دیگر خود در محضر اساتیدی بزرگ چون مرحوم ملا کاظم خراسانی تلمذ نموده واجازه اجتهاد از ایشان دریافت نموده اند.

  از بطن خانم نرجس خانم نهاوندی فرزندانشان عبارتند از:

  از خانم بطن نیمتاج بانو فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم مولد خانم فرزند ایشان عبارت است :
  ۴-اقای حاج اقا مصطفی محسنی سجادی


  مرحوم اقای حاج اقا مصطفی محسنی سجادی تولد 1293 قمری - وفات 1331 شمسی برای تکمیل تحصیلات از طرف مرحوم اقا حاج اقا محسن عراقی والد معظم اشان به نجف اشرف اعزام شدند.ایشان ازحوزه درس اساتید وقت استفاده نموده و به درجه اجتهاد مفتخر گردیدند.

  از بطن خانم عصمت خانم صبیه حکیم الممالک والی فرزندانشان عبارتند از:

  از خانم بطن فاطمه خانم فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم گوهر خانم فرزندانشان عبارتند :

  از بطن خانم کبری خانم فرزند ایشان عبارت است :
  ۵-اقای حاج میرزا شمس الدین


  اقای حاج میرزا شمس الدین تولد 1293 قمری- وفات 1336 قمری .ایشان چند سال در نجف در محضر علما و اساتید وقت به تحصیل علوم فقه پرداخته و موفق به اخد درجه اجتهاد گردیدند.سپس به ا اک مراجعت نموده و طبق درخواست اهالی در مسجد نزدیک منزلشان اقامه نماز می نمودند.در دوره سوم ازظرف مردم اراک به نمایندگی مجلس شورای ملی ایران انتخاب می گردند.

  از بطن خانم فرخنده خانم صبیه حکیم الممالک والی فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم نصرت الشریعه فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم شمس السطنه اسفندیاری فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم زهرا خانم فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم صدریحان خانم فرزند ایشان عبارت است از:

  از بطن خانم زبیده خانم فرزند ایشان عبارت است از:
  ۶-اقای حاج اقا ابراهیم موحد محسنی


  حاجی اق ابراهیم موحد محسنی تحصیلات خویش را در امور فقه و معقول ومنقول در اراک به پایان رسانید .خلق خوش وحسن سلوک وتواضع ایشان زبانزد خاص و عام بوده است.

  از بطن خانم زرین تاج خانم عمو زاده مرحوم اقای حاچ اقا محسن عراقی فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم کوکب خانم فرزند ایشان عبارت است از:
  ۷-اقای حاج اقا اسمعیل عراقی


  آقای حاجی آقا اسمعیل عراقی هفتمین فرزند ذکور مرحوم آقای حاجی آقا محسن تولد 1300 هجری قمری،وفات 1358 هجری قمری.آقای حاجی آقا اسمعیل عراقی برای تکمیل تحصیلات به نجف اشرف عزیمت و از محضر اساتید بزرگی چون آیت الله العظمی آخوند ملاکاظم و آیت الله العظمی آقای حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی استفاده و استفاضه نموده است و موفق به اخذ اجازه شده است.

  مرحوم آقای حاج شیخ عبدالکریم در سال 1334 قمری در معیت مرحوم آقای حاج آقا اسمعیل عراقی به ایران مراجعت و برای بار دوم به عراق (اراک) آمده و در عراق سکونت گزیدند.بین معظم له و آقا ی عراقی روابطی بسیار نزدیک و دوستانه برقرار بوده است. مرحوم آقای حاجی آقا اسمعیل از دوره­ی پنجم تا دوره­ی یازدهم سمت نمایندگی مردم عراق (اراک) را در مجلس شورای ملی به عهده داشته­اند.در دوره­ی پنجم جزء وکلای اقلیت همکار مدرس و نزدیکترین فرد به مدرس بوده است.پس از فوت مرحوم آقای حاج شیخ عبدالکریم در سال 1316 زندانی و پس از حدود چهارده ماه ایشان را از زندان آزاد و او را مسموم نموده و به شهادت رساندند.مرحوم آقای عراقی حافظه­ی بسیار قوی و جذابیتی کامل داشته و از سیاستمداران ورزیده­ی زمان خود به شمار می­رفته.

  همسر اول آقای حاج اسمعیل عراقی صبیه­ی حاج کاظم خان امین بوده و پس از درگذشت ایشان آقای عراقی با خانم حاجیه خانم فخرالملوک قائم مقامی(اقدس الحاجیه) صبیه­ی آقای حاج سید احمد خان مهردار قائم مقامی(میرپنج) که نوه­ی قائم مقام صدراعظم می­باشد ازدواج نموده است.از بطن خانم اول یک فرزند به نام علی محسن­پور و از بطن خانم اقدس الحاجیه قائم مقامی سه فرزند به نامهای آقا جمال عراقی­زاده،آقا منیرالدین تهامی،آقا عماد الدین اراکی داشته است.» [خاندان محسنی اراکی،ص 232-231]

  حاج سید اسماعیل عراقی دهمین فرزند مرحوم حاج آقا محسن اراکی و در زمره مردان نام آور اراک بودند که در ادوار مختلف مجلس شرکت داشتند از جمله در سالها 1304 و1307و 1311 و1313 و1316 وسال1329 نمایندگی مردم اراک در مجلس شورای ملی را به عهد داشتند و خدمات زیادی به مردم اراک انجام دادند.

  همانطور که خاکباز نیز در کتاب خود اشاره می­کند، اسمعیل عراقی پس از هفت دوره­ی متوالی از سال 1305 تا سال 1316 نمایندگی اراک بودن در سال 1316 تحت نظر شهربانی زندانی می­شود. «دکتر احمد متین دفتری» از نخست وزیران دوران رضا شاه در این مورد چنین می­نویسد: «شبی در هیأت وزیران، وزیر کشور لایحه­ای را عنوان نمود که می­بایستی فردای آن روز در جلسه­ی علنی مجلس تصویب شود.لایحه عبارت بود از سلب مصونیت از مرحوم حاج آقا اسمعیل عراقی وکیل اراک. از عنوان نمودن این مطلب غرق در تعجب شدم زیرا مرحوم عراقی در آن ایام متجاوز از 65 سال داشت و در ادوار 5 و 6 و 7 و 8 و 10 و 11 نماینده مجلس بود.هم معمم بود هم مالک.البته بعد از تصویب قانون لباس متحد الشکل تغییر لباس داد و مکلا شد.این سید محترم فوق العاده مظلوم و محجوب بود.پس از آن که لایحه در هیات وزیران تصویب و آماده طرح در مجلس شد آهسته از وزیر کشور پرسیدم این سید بیچاره را به چه جرمی می­خواهند تعقیب کنند.وزیر کشور بیخ گوشم گفت:توطئه علیه امنیت کشور.همان شب ماموران شهربانی او را بازداشت کردند.وقتی دلیل اتهام را برای تعقیب او خواسته بودند نامه­ای ارائه دادند که گمنامی به وسیله پست برای او فرستاده و به او یادآوری کرده بود که حضور در شهر قم را در تاریخ معین برای شرکت در یک توطئه فراموش نکند.این نامه قبل از آن که به مرحوم عراقی برسد سانسور شده بود و بدون آن که منتظر شوند در روز موعود خبری می­شود یا خیر،گزارش یک توطئه­ی قطعی را به عرض می­رسانند و یک نماینده مجلس را محکوم به فنا می­نمایند.عجب آن که عراقی ماهها در زندان ماند در حالی که چند ماه از روز موعود می­گذشت ولی شهربانی باز در جست و جو و کشف جرم بود!»[روزنامه ایران،سال هفتم شماره 1909،یکشنبه 25 شهریور 1380]

  مرتضی ذبیحی در کتاب« دنباله تاریخ اجتماعی اراک و برخی موضوعات فرهنگی هنری» درباره­ی ارتباط عراقی و حسن مدرس و محمد تقی بهار چنین می­نویسد: « حاج آقا اسماعیل عراقی پس از ورود به مجلس به صف اقلیتی که به ریاست سید حسن مدرس تشکیل شده بود پیوست.یکی دیگر از یاران مدرس در این اقلیت محمد تقی بهار(ملک الشعرا) بود که او نیز با عراقی دوستی داشت.اما این دوستی دیری نپایید و پس از چندی بهار دوست همرزم خود را به باد هجو گرفت.در دیوان بهار چنین می­خوانیم:

  بعد از ختم مجلس دوره ششم چون تیمورتاش می­دانست که از من می­توانند استفاده­ی علمی و ادبی کنند،توسط وزیر فرهنگ قرار شد بودجه­ی مختصری به مجلس پیشنهاد نمایند تا من همراه یکی دو نفر برویم به فرنگستان و کتب فارسی و عربی را که در ایران نایاب است عکس و نسخه برداریم و به ایران بفرستیم- من هم محض خدمت به فرهنگ حاضر شدم- بودجه رفت به کمیسیون بودجه،ولی چون محمد خان درگاهی رئیس شهربانی با من و تیمورتاش مخالف بود،حاج آقا رضا رفیع و حاج اسمعیل عراقی را بر ضد من و بودجه­ی مزبور تحریک کرد... و بودجه در کمیسیون رد شد.این قصیده را من در هجو سید اسمعیل عراقی گفتم.م.بهار

  ای سید عراقی شغلی دگر نداری یا خلکی تراشی یا پولکی درآری...

  (دیوان بهار،جلد دوم،ص 536)»[ دنباله تاریخ اجتماعی اراک و...،ص 88-87]

  پس از فوت اسمعیل عراقی زاده،همسرش اقدس الحاجیه نامه­ای بدین شرح به ریاست مجلس می­نویسد:

  با نهایت احترام بعرض عالی میرساند چنانکه خاطر مبارک مستحضر است شوهر مرحومم عراقی نماینده مجلس شورای ملی به تهمتی گرفتار محبوس گشت و پس از چندی بدرود زندگی گفت-چون پس از چهارده ماهی زندان و شکنجه معلوم شد که گناهی نداشته و دامنش از هر آلودگی پاک است قاعده­تاً و قانوناً میبایستی از حقوق آن مدت که بی جهت گرفتار و محبوس بوده استفاده نماید- کنون که زبان گفتار بی­چارگان بازگشته این بنده از آنمقام محترم عاجزانه استدعا دارم در این قسمت عطف توجهی فرموده امر و مقرر فرمائید حقوق او را به عائله­اش که در نهایت پریشانی بسر میبرند مسترد داشته عده­ای بیچاره را شاد و متشکر فرمائید. اقدس عراقی

  پس از بررسی کارپردازی و مشخص شدن میزان طلب او، حقوق دورانی که از او سلب مصونیت شده ( 19 اسفند 1316) تا پایان روز 26 شهریور 1318(آخر دوره­ی یازدهم مجلس) به ورثه­اش پرداخت می­شود.

  سيّد جمال­الدين عراقي زاده فرزند« حاج آقا اسمعيل عراقي » در سال 1297 شمسي متولد شد و در مهرماه 1320 درگذشت. سيّد جمال­الدين، دوران ابتدايي و متوسطه­ي خود را در تهران به پايان رسانيد و در سال 1319 شمسي به دانشكده­ي افسري وارد شده و در شهريور ماه 1320 با درجه­ي ستوان سوّمي در تهران شروع به خدمت كرد.

  به احتمال قريب به يقين، « سيّد جمال­الدين عراقي زاده» را مي­توان اوّلين داستان­نويس اراكي متأثر از نهضتِ ادبي ايران پس از مشروطه دانست. نويسندگان اين دوران، اعتقاد چنداني به ساختار ادبي نداشتند و ادبياتي را به وجود آوردند كه بيشتر بر پايه­ي نقش اجتماعي استوار شده بود.

  عراقی­زاده با انتشار داستان بلند « ناهيد»، به صورت پاورقي در 96 شماره­ی هفته­نامه­ي « نامه عراق» در سال 1314 شمسي، اوّلين گام چاپ داستان در اراك را برداشت؛ كه پس از چندي اين اثر به صورت كتاب نيز عرضه شد.به جرات می­توان گفت اولین کتاب داستان منتشره در اراک،داستان ناهید بوده است.این کتاب در قطع جیبی با چاپ سنگی در اراک با 231 صفحه منتشر شد. نگارنده پس از جست و جو در کتابخانه­ها توانست یک نسخه از کتاب را در کتابخانه­ی مجلس شورای اسلامی بیابد.

  او در نگارش داستان كوتاه نيز فعّاليّت داشت. در سال 1316 شمسي در هفته­نامه­ي«نامه عراق» داستان كوتاه «آدمكش» از او منتشرشد كه دركتاب « دستان » تأليف نگارنده نيز به چاپ رسيده و نقدي هم برآن نوشته شد.

  جمال الدین عراقی­زاده در زمان اشغال تهران توسط قواي روس و انگليس و با توجّه به خلق و خوي وطن دوستي و ملّي­گرايي، در شبي حدود ساعت 23، هنگام عبور از خيابان سيروس به ضربه گلوله­ي نيروهاي اشغالگر به شهادت مي­رسد.

  «علي اكبر خاكباز » عموزاده­ي او، درباره­ي مرگ عراقي زاده چنين مي­گويد: « بر ما معلوم نشد كه چه عملي از ايشان سرزده بود كه به شهادت رسيد. محل شهادت او، خيابان سيروس تهران مقابل منزل دكتر شمسي بود. دكتر شمسي برايم نقل كرد كه به محض اين كه صداي تير شنيده شد از منزل، خارج شدم و ديدم كه سربازان شوروي وتانك­هاي آنان مشغول رفت و آمد در خيابان سيروس هستند و بدن بي­جان مرحوم عراقي زاده در خيابان افتاده است؛ در نتيجه­ي تيري كه به او اصابت كرده بود.»

  جمال­الدين با عموزاده­ي خود، « ايران » فرزند «مهدي يثربي» ازدواج كرد كه ثمره­ي آن پسري به نام «فائق» بود.

  منابع:

  -

  خاکباز، علی اکبر. خاندان محسنی اراکی( شرح احوال و زندگی مرحوم آیت الله العظمی حاجی آقا محسنی عراقی)، ناشر: مولف، تهران، 1371.

  -

  ذبیحی، مرتضی. «تاریخ اجتماعی اراک و برخی موضوعات فرهنگی هنری»، ناشر: پیام دیگر، اراک،پاییز 1381.

  -


  ۸-اقای حاج اقا مهدی یثربی


  از بطن خانم بی بی عذرا فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم فاطمه خانم فرزندانشان عبارتند از:
  ۹-اقای اقاامین پورمحسن


  از بطن خانم عصمت الملوک فرزندانشان عبارتند از:

  از بطن خانم زهراسلطان فرزند ایشان عبارت است از:
  ۱۰-اقای حاج اقا حسین خاکباز محسنی


  از بطن خانم شاهزاده خانم انیس السطنه صبیه شاهزاده عضدالسلطان( چهارمین فرزند ذکور مظفرالدین شاه قاجار) فرزندانشان عبارتند از:
  ۱۱-خانم حاجیه رقیه خانم


  از همسر اول خانم حا جیه رقیه خانم , حاج میرزا علی شیخ السلامی فرزند ایشان عبارت از:

  همسر دوم خانم حا جیه رقیه خانم ، اقای لطف الله خان بیات بوده است .
  ۱۲-خانم حاجیه جهان خانم ملقب به اعظم الحاجیه


  همسر اول خانم حا جیه جهان خانم ملقب به اعظم الحاجیه, مرحوم آیت ا..العظمی اقا نورالدین بوده است.

  از همسر دوم خانم حا جیه جهان خانم ملقب به اعظم الحاجیه ، اقای حاج سید احمد خان مهردار قائم مقامی (میر پنج) نوه میر سید ابوالقاسم قائم مقام صدر اعظم ایران بوده فرزندانشان عبارتند از :