صفحه اصلی سایت محسنی mohseni book

به صفحه کتا بخانه اینترنتی خاندان محسنی خوش امدیددر این صفحه ای اینترنتی میتوانید کتاب مورد علاقه خود را دانلود کنید برای دانلود بر روی فایل کتاب مورد نظر کلیک نمائید.

 • دیوان حافظ شیرازی pdf-dockument برای دانلود دیوان حافظ در اینجا کلیک کنید.

  دیوان حافظ که مشتمل بر حدود ۵۰۰ غزل، چند قصیده، دو مثنوی، چندین قطعه و تعدادی رباعی است، تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال و شیوه‌های گوناگون، به زبان فارسی و دیگر زبان‌های جهان به چاپ رسیده‌است. شاید تعداد نسخه‌های خطّی ساده یا تذهیب‌شدهٔ آن در کتابخانه‌های ایران، افغانستان، هند، پاکستان، ترکیه و حتی کشورهای غربی از هر دیوان فارسی دیگری بیشتر باشد. نکتهٔ خاصی که در دیوان حافظ وجود دارد، کثرت نسخه‌هایی با مفردات و واژه‌های گوناگون است که این خصیصه باعث بروز تصحیحات متعدد و گاه متناقض هم در بین مصححان می‌شود

 • بوستان سعدی pdf-dockument برای دانلود بوستان سعدی در اینجا کلیک کنید.

  بوستان سعدی نویسنده: سعدی به مناسبت هشتصدمین سال تولد شیخ اجل (1363ش)، کنگره ای به توصیه کمیسیون ملی یونسکو در شیراز بر پا شد و کتاب دو زبانه بوستان سعدی به طبع رسید. این کتاب از روی نسخه تصحیح شده فروغی و تجدید نظر شده بهاء الدین خرمشاهی، تدوین شده و از ترجمه انگلیسی ج . ام. ویکنز استاد دانشگاه تورنتو استفاده شده است. سعدی در ده باب آرمان شهر اخلاقی خود را پیش روی جهانیان گشوده و در آن سخن از عدل، احسان، قناعت، تربیت و... رانده است.

 • کیمیای سعادت (جلد اول و دوم) pdf-dockument برای دانلود کتاب کیمیای سعادت دراینجا کلیک کنید.

  کیمیای سعادت (جلد اول و دوم) نویسنده: محمد غزالی به تصحیح: احمد آرام کیمیای سعادت، خلاصه فارسی مهمترین اثر غزالی «احیاء علوم العلوم» است. کتاب حاضر در دو مجلد و از روی نسخه متعلق به ناشر، آقای سبوحی تصحیح شده و کلمات ناخوانا و ناقص از روی نسخه های دیگر مقابله و از نسخه صحیحتر انتخاب شده است. عنوان مسلمانی شامل: شناختن نفس خویش، شناختن حق تعالی، معرفت دنیا و معرفت آخرت است. کتاب ارکان مسلمانی نیز شامل رکن اول: در عبادات: شامل اصول: اعتقاد اهل سنت، طلب علم، طهارت، نماز، زکات، روزه،‌ حج،‌ قرائت قرآن، ذکر حق تعالی و ترتیب وردهاست. رکن دوم در معاملات شامل: آداب غذا خوردن، آداب نکاح، آداب کسب، شناخت حلال و حرام،‌ حق صحبت خلق، آداب عزلت،‌ سفر، سماع و وجد، امر به معروف و نهی از منکر، ولایت راندن و رکن سوم مهلکات در ده اصل و‌ رکن چهارم اندر منجیات در ده اصل تبویب شده است. وی برای فهم مطالبش از روایات و حکایات بهره برده است. تصحیح این کتاب مهم و باارزش را احمد آرام انجام داده است.

 • فردوسی pdf-dockument برای دانلود کتاب فردوسی دراینجا کلیک کنید.

  فردوسی نویسنده: محمدامین ریاحی ژرفای زبان فارسی بی‌تردید مدیون تلاش اعجاب‌آور فردوسی بزرگ‌ترین شاعر حماسه‌سرای ملی ایران است. معماری حکیمانه او در برپایی کاخی رفیع از نظم در زبان فارسی چنان استوار قامت افراشته است که در قرون و اعصار مصون از باد و باران و فرسایش، سرفراز بر تارک فرهنگ ایرانی و اسلامی می‌درخشد. از همین روی آثار فراوانی درباره فردوسی و شاهنامه او که یکی از معروف‌ترین حماسه‌های جهان است نوشته شده که کتاب حاضر بی‌اغراق جامع‌ترین تحقیق در میان آن‌هاست. مؤلف کلیه نوشته‌های قدیم و جدید را دیده و با تأمل و نظری انتقادی در آن‌ها راه تازه‌ای را در فردوسی‌شناسی پوییده است. مؤلف با اتکا به گفته‌های خود فردوسی و منابع نزدیک به عصر او غبار افسانه‌های بی‌اساس را از چهره شاعر بزرگ زدوده است. حق تکثیر: تهران : طرح نو، 1380 ●

 • یادنامه ی فروغ فرخزاد، زنی تنها pdf-dockument برای دانلود کتاب زنی تنها دراینجا کلیک کنید.

  یادنامه ی فروغ فرخزاد، زنی تنها به کوشش: حمید سیاهپوش فروغ‌الزمان فرخزاد، معروف به فروغ فرخزاد، از شاعران معاصر ایران است. وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند. فروغ فرخزاد در ۳۲ سالگی بر اثر تصادف اتومبیل درگذشت. فروغ با مجموعه‌های اسیر، دیوار و عصیان در قالب شعر نیمایی کار خود را آغاز کرد. سپس آشنایی با ابراهیم گلستان نویسنده و فیلمساز سرشناس ایرانی و همکاری با او، موجب تحول فکری و ادبی در فروغ شد. وی در بازگشت دوباره به شعر، با انتشار مجموعهٔ تولدی دیگر تحسین گسترده‌ای را برانگیخت، سپس مجموعهٔ ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد را منتشر کرد تا جایگاه خود را در شعر معاصر ایران به‌عنوان شاعری بزرگ تثبیت نماید. آثار و اشعار فروغ به زبان‌های انگلیسی، ترکی، عربی، چینی، فرانسوی، اسپانیایی، ژاپنی، آلمانی و عبری ترجمه شده‌اند. بعد از نیما یوشیج، فروغ، در کنار احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث و سهراب سپهری از پیشگامان شعر معاصر فارسی است. نمونه‌های برجسته و اوج شعر نوی فارسی در آثار فروغ و شاملو پدیدار گردید.

 • کتاب انترناسیونال بچه پرروها pdf-dockument برای دانلود کتاب انترناسیونال بچه پرروها دراینجا کلیک کنید.

  پزشک‌زاد در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در تهران زاده شد وی پس از تحصیل در ایران و فرانسه در رشتهٔ حقوق دانش‌آموخته شد و به مدت پنج سال در ایران به قضاوت در دادگستری مشغول بود.[نیازمند منبع] پس از آن به خدمت در وزارت خارجه ادامه داد و آخرین سمتش مدیرکل روابط فرهنگی بود. وی کار نویسندگی را در اوایل دههٔ ۳۰ با نوشتن داستان‌های کوتاه برای مجلات و ترجمهٔ آثار ولتر، مولیر و چند رمان تاریخی آغاز کرد.

 • لطیفه های بهلول داننده

  pdf-dockument برای دانلود کتاب لطیفه های بهلول داننده در اینجا کلیک کنید.

  لطیفه های بهلول داننده نویسنده: رافیق اسماعیل مترجم: اسد بهرنگی ادبیات شفاهی آذربایجان در لطیفه «کره اسب بهلول» می‌خوانیم: بهلول هرچند وقت بنا به عادت کره‌ اسب خود را سوار می‌شد و به گردش می‌رفت. یک روز که سوار کره ‌اسبش بود، یک نفر از او پرسید: «بهلول، وقتی آدم به حرکات تو نگاه می‌کند، خنده‌اش می‌گیرد. اما حرف‌های عاقلانه‌ای داری، اینها را از کجا و از که یاد گرفته‌ای؟» بهلول هم در جواب گفت: «از دیوانه‌های عاقل یاد گرفته‌ام، کارهایی که آنها کرده‌اند، من نکرده‌ام و آنچه را که فکر نکرده‌اند، من کرده‌ام». کتابچه حاضر دربرگیرنده یکمین شماره از مجموعه ادبیات شفاهی آذربایجان لطیفه‌هایی از بهلول داننده است. شاه و بهلول؛ وصیت پیر؛ بهلول حلاج؛ حرف خاک؛ خلعت بهلول و سه مجنون عنوان دیگر لطیفه‌های این مجموعه است.
 • کتاب مرکب محو pdf-dockument برای دانلود کتاب مرکب محو نوشته محمد علی جمال زاده در اینجا کلیک کنید.

  درباره نویسنده : سید محمدعلی جمال‌زاده (۲۳ دی ۱۲۷۴ در اصفهان- ۱۷ آبان ۱۳۷۶ در ژنو) نویسنده و مترجم معاصر ایرانی است. او را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک واقع‌گرایی در ادبیات فارسی می‌دانند. او نخستین مجموعهٔ داستان‌های کوتاه ایرانی را با عنوان یکی بود، یکی نبود در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در برلین منتشر ساخت. داستان‌های وی انتقادی (از وضع زمانه)، ساده، طنزآمیز، و آکنده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات عامیانه‌است. وی در سال ۱۳۷۶ در ۱۰۲ سالگی در یک آسایشگاه سالمندان در ژنو، سوئیس درگذشت.

 • تاریخ غزنویان (جلد اول و دوم) pdf-dockument برای دانلود کتاب تاریخ غزنویان (جلد اول و دوم) دراینجا کلیک کنید.

  تاریخ غزنویان (جلد اول و دوم) نویسنده: ادموند کلیفورد باسورث مترجم: حسن انوشه حق تکثیر: تهران، امیرکبیر، 1378.

 • ترجمه فارسی قرآن کریم pdf-dockument برای دانلود کتاب ترجمه فارسی قرآن کریم اینجا کلیک کنید.

  ترجمه فارسی قرآن کریم مترجم: شاه ولی الله دهلوی ترجمه مورد نظر توسط شیخ شاه ولی الله دهلوی صورت پذیرفته و پس از بازبینی و بررسی مجدد توسط دکتر عبدالغفور عبدالحق بلوچ و شیخ محمدعلی داری در سال 1417 توسط چاپخانه مجمع ملک فهد زیر نظر وزارت شئون اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد کشور عربستان سعودی چاپ و منتشر گرید
 • کتاب فرهنگ معاصر فارسی (یک جلدی) pdf-dockument برای دانلود کتاب فرهنگ معاصر فارسی (یک جلدی)در اینجا کلیک کنید.

  نویسنده: غلامحسین صدری افشار، نسرین حکمی، نسترن حکمی این کتاب، فرهنگ عمومی زبان فارسی است، نه فرهنگ اختصاصی یا تخصصی. «فرهنگ معاصر فارسی امروز»، تنها فرهنگ فارسی است که متن اصلی آن در ده سال گذشته سه بار ویرایش شده است، یعنی مولفان یکایک مدخل هایی را که طی ده سال کار تمام وقت تالیف کرده بودند، در ده سال بعدی سه بار دیگر بازبینی، حذف، اضافه، تصحیح، تکمیل و بازنویسی کردند. این فرهنگ دارای تعداد زیادی واژه های جدید و پرکاربرد زبان فارسی مانند هومئوپاتی، دالان هوایی، رانت خواری، هرمنوتیک و ... است که در حال حاضر نظیر آنها را در هیچ فرهنگ فارسی دیگر نمی توان یافت.در تدوین این فرهنگ چنین فرض شده است که شخص فارسی زبان در جریان زندگی روزمره، هنگام تماشای تلویزیون یا فیلم، گوش دادن به رادیو یا سخنرانی، خواندن کتاب یا روزنامه با واژه هایی سر و کار دارد که مایل است معنی و کاربرد آنها را بداند؛ یعنی عمومی ترین واژه های زبان فارسی امروز که در حکم زبان معیار است. مجموعه این دسته از واژگان فارسی، در این فرهنگ شامل بیش از 28000 مدخل، 6500 ترکیب اسمی، 7500 ترکیب فعلی، 7000 ارجاع و ده ها جدول ارجاعی است، که در مجموع، حدود 50000 واژه رایج فارسی را در بر می گیرد. کلیه مدخل ها، آوانویسی جدید شده اند.

 • تصوف ایرانی از منظر تاریخی pdf-dockument برای دانلود کتاب تصوف ایرانی از منظر تاریخی دراینجا کلیک کنید.

  تصوف ایرانی از منظر تاریخی نویسنده: عبدالحسین زرین کوب مترجم: مجدالدین کیوانی ترجمه سخنراهای های دکتر زرین کوب در آمریکا. حق تکثیر: ت‍ه‍ران‌: س‍خ‍ن‌، ۱۳۸۳.

 • امیرکبیر و ایران pdf-dockument برای دانلود کتاب امیرکبیر و ایران اینجا کلیک کنید.

  امیرکبیر و ایران نویسنده: فریدون آدمیت حق تکثیر: تهران، خوارزمی، 1362

 • مثنوی نه سپهر pdf-dockument برای دانلود کتاب مثنوی نه سپهر اینجا کلیک کنید.

  مثنوی نه سپهر نویسنده: امیرخسرو دهلوی به تصحیح: محمد وحید مرزا حق تکثیر: کلکته : 1368 هجری

 • تشیع علوی و تشیع صفوی pdf-dockument برای دانلود کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی دراینجا کلیک کنید.

  تشیع علوی و تشیع صفوی نویسنده: علی شریعتی دکتر علی شریعتی , معلم شهید ما متن کامل کتاب «تشیع علوی و تشیع صفوی» جلد 9 از مجموعه آثار مرحوم دکتر علی شریعتی است. این کتاب چه بهنگام انتشارش در پیش از انقلاب، و چه پس از آن از کتب بسیار بحث برانگیز و جنجالی دکتر علی شریعتی بوده است. تشیع علوی و تشیع صفوی عنوان کتابی است از علی شریعتی که در سال ۱۳۵۱ خ به چاپ رسید.متن این کتاب از سخنرانی دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد که به همین مضمون بود گرفته شده است. کتاب تشیع علوی و تشیع صفوی به مقایسه بین شیعه بنیادین و اصیل که در تفکر امامان شیعه بود، با شیعه در بینش و ایدئولوژی صفویان می‌پردازد. نویسنده ضمن تعریف دو نوع طرز فکر شیعه، مباحث مختلف دین اسلام و شیعه را در دو نوع اندیشه ارزیابی می‌کند. مباحثی نظیر عترت، عصمت، وصایت، ولایت، امامت، عدل، تقیه، سنت و نفی بدعت، غیبت، شفاعت، اجتهاد، دعا و تقلید در این کتاب و بین دو نوع شیوه تفکر، بررسی و مقایسه می‌شود. قسمت هایی از کتاب تشیع دارای دو دوره کاملا منفک و جدا از هم است . یکی دوره ای از قرن اول ، که خود تعبیری از اسلام حرکت است در برابر اسلام نظام حاکم (= خلافت) . تا اوایل دوره ی نهضت و حرکت شیعه است . و یکی دوره ای از زمان صفویه تاکنون ، که دوره تبدیل شدن شیعه حرکت به شیعه ی نظام. وزیر امور روضه خوانی و تعزیه داری رفت به اروپای شرقی ( که در آن هنگام صفویه روابط بسیار نزدیک و مرموز و ویژه ای با آن ها داشتند ) و درباره ی مراسم دینی و تشریفات مذهبی آنجا تحقیق کرد، مطالعه کرد ، و بسیاری از آن سنت ها و مراسم جمعی مذهبی و تظاهرات اجتماعی مسیحیت و برگزاری و نقل مصیبت های مسیح و حواریون و شهدای تاریخ مسیحیت و نیز علائم و شعائر و ابزارها و وسایل خاص این مراسم و دکورهای ویژه ی محافل دینی و کلیسا را اقتباس کرد و همه را به ایران آورد و در اینجا ، به کمک روحانیون وابسته به رژیم صفوی ، آن فرم ها و رسوم را با تشیع و تاریخ تشیع و مصالح ملی و مذهبی ایران تطبیق دادند و به آن قالب های مسیحی اروپایی ، محتوای شیعی ایرانی بخشیدند. در دوره صفویه مدهب تشیع تغییر جهت می دهد . تشیع ضد وضع موجود ، تشیع وفق وضع موجود می شود . تشیعی که به عنوان یک نیرو دربرابر حاکمیت بود ، به عنوان یک نیرو در کنار و پشت سر این قدرت می ایستد و از آن جانب داری می کند.کارش و نقشش هم عوض می شود . تشیعی که حالت انتقادی به وضع موجود داشت ، حالا یک رسالت تازه دارد آن نقش توجیهی است ....

 • فولکلور ارامنه pdf-dockument برای دانلود کتاب فولکلور ارامنه اینجا کلیک کنید.

  فولکلور ارامنه نویسنده: گیورگیس آقاسی ادبیات ارمنی یکی از قدیمیترین و غنی‌ترین ادبیات جهان است. مؤسس خورناتسی «پدر تاریخ‌نگاری ارمنیان» در سده پنجم میلادی در مورد ادبیات ارمنی پیش از سده پنجم اطلاعات بسیار پرارزشی به ما می‌دهد. بنا به اطلاعات خورناتسی کتاب‌های متعدد معابد بت‌پرستی، کتاب‌های حکایات، قباله‌های منعقده بین شاهزادگان مختلف و غیره وجود داشته‌اند. فولکلور مردمی نیز در آن دوران ترقی کرده بود. معلوم است که حتی قبل، در زمان تیگران دوم، در پایتخت‌های تیگراناکرت و آرتاشات غیر از نمایش‌های یونانی نمایش‌هایی نیز به زبان ارمنی اجرا می‌شد. لیکن بجز از این و چند گواهی دیگر، بزرگترین پدیده زبان ادبی قدیمی ارمنی یعنی (ارمنی کلاسیک)، گرابار است که با توانگری، کم اهمیت تر از زبان یونانی باستان نیست. در سده پنجم کتاب مقدس و کتابهای متعدد دیگر بطور صحیح از یونانی به ارمنی کلاسیک ترجمه شدند. با ابداع الفبای ارمنی و سپس برگردان انجیل به این زبان توسعه ادبیات ارمنی آغاز گشت. از نخستین آثار برجسته ادب ارمنی می‌توان به پهلوان نامه منظومی بنام داوید ساسونی اشاره نمود. این حماسه، داستان پیکار یک پهلوان ارمنی با سلطه اعراب برای رهایی مردم ارمنستان است. سپس ترجمهٔ برخی ار کتب ارسطو، و آنگاه داستان اسکندر و بعد هم نوشتن کتاب «تاریخ ارمنستان» که این کتاب را موسی خورنی نوشته و به زبانهای فرانسوی و آلمانی و انگلیسی نیز ترجمه شده‌است. غزل‌سرودهای دینی از سده پنجم نقشی مهمی در ادب ارمنی پیدا نمود که بیشتر در آیینهای مذهبی بکار می‌رفت. نقطه اوج این گونه ادبی اثر عرفانی گریگور نارکاتسی بنام «سوگنامه نارک» است که در سده دهم زایشی نگاشته شده است. این شاهکار نارِک یکی از پرخواننده‌ترین اثر نزد ارمنیان تا به امروز است. سوگنامه نارک از سوی آزاد ماتیان به فارسی نیز ترجمه گشته است. با آمدن سده دوازدهم سخن ارمنی شاهد برامیدن یکی دیگر از غنایی سرایان خود یعنی نرسس شنورهالی بود. این جاثلیق سوگنامه‌ای در سقوط اِدِسا و سرودهایی «شاراکان‌ها» از خود بجا نهاد. دوره این دو سراینده برجسته یعنی سده‌های ده تا چهارده میلادی را دوره زرین ادبیات ارمنی نام نهاده‌اند. حق تکثیر: انتشارات پدیده

 • تیمورتاش در صحنه ی سیاست ایران pdf-dockument برای دانلود کتاب تیمورتاش در صحنه ی سیاست ایران اینجا کلیک کنید.

  تیمورتاش در صحنه ی سیاست ایران نویسنده: باقر عاقلی عبدالحسین تیمورتاش ، ملقب به سردار معززالملک و سردار معظم خراسانی، دولتمرد ایرانی دوره‌های قاجار و پهلوی بود. تیمورتاش از کسانی بود که در برانداختن قاجارها و برآوردن پهلوی‌ها کوشش بسیار کرد. در دوره رضاشاه نخستین وزیر دربار بود و نقش مهمی در سیاست خارجی ایران بازی کرد. چند سال بعد مورد غصب رضاشاه واقع شد و در ۱۳۱۲ در زندان قصر کشته شد

 • مفاهیم اساسی نظریه ولایت فقیه pdf-dockument برای دانلود کتاب مفاهیم اساسی نظریه ولایت فقیه دراینجا کلیک کنید.

  مفاهیم اساسی نظریه ولایت فقیه نویسنده: مصطفی جعفرپیشه فرد حق تکثیر:آزاد

 • خاطرات حاج سیاح pdf-dockument برای دانلود کتاب خاطرات حاج سیاح اینجا کلیک کنید.

  خاطرات حاج سیاح نویسنده: محمدعلی سیاح محلاتی (حاج سیاح ) به کوشش: حمید سیاح به تصحیح: سیف الله گلکار تعداد صفحات: 683 خاطرات حاج سیّاح یا دوره ی خوف و وحشت «خاطرات حاج سیّاح»، مشاهدات و خاطرات ِ "حاج محمّدعلی سیّاح ِ محلاتی"(متوفّی به سال1304 شمسی) از ایران ِ دوره‌ی قاجار، از تیرماه ِ1256تا مرداد ِ1288هجری شمسی، یعنی سه سال پس از انقلاب ِ مشروطه است. این خاطرات با سفر ِ حاج سیاح از هند به ایران شروع، و به فرار ِمحمدعلی شاه از تهران و فتح ِ پایتخت توسط ِ "سردار اسعد ِ بختیاری" ختم می‌شود. نگارنده‌ به مدت هجده سال از ایران دور بوده، در آمریکا و اروپا و هند و شرق ِ دور سیاحت می‌کرده، تا آن که دلتنگ ِ خانواده شده، به ایران بازمی‌گردد. او شرح سفرهای خود را در کتاب ِ دیگری به نام «سفرنامه‌ی حاج سیاح» به نگارش درآورده و در نتیجه کتاب ِ حاضر بیشتر شرح ِ زندگی حاج سیاح در ایران ِعصر ِ ناصر‌الدین ‌شاه است؛ گیرم چیزهایی از سفرهای وی به غرب را هم شامل می‌شود.

 • چهره واقعی وهابیت pdf-dockument برای دانلود کتاب چهره واقعی وهابیت اینجا کلیک کنید.

  چهره واقعی وهابیت مترجم: حبیب روحانی مرکز پژوهشهای الغدیر بنیانگذاران‌ وهابیّت‌ با جمع‌ آوری‌ اندیشه‌های‌ باطل‌ ابن‌ تیمیّه‌ به‌ دستوروزارت‌ِ مستعمرات‌ بریتانیا فرقه‌ وهابیّت‌ را با تعصّبات‌ خاص‌ خود به‌ وجودآوردند. که‌ اکثر مذاهب‌ اسلامی‌ بر ردّ آن‌ کتابهایی‌ نوشتند. از جمله‌ آنها، از این‌کتاب‌ می‌توان‌ نام‌ برد که‌ در آن‌ به‌ گونه‌ای‌ مختصر و مفید به‌ انحراف‌، فضاحت‌ وفساد این‌ فرقه‌ با دلیل‌ و برهان‌ اشاره‌ می‌شود.

 • روانشناسی تحلیل اطلاعات pdf-dockument برای دانلود کتاب روانشناسی تحلیل اطلاعات دراینجا کلیک کنید.

  روانشناسی تحلیل اطلاعات نویسنده: ریچاردز جی هوور مترجم: جواد علاقبند راد کتاب حاوی مقالاتی است که در فاصله سال‌های 1978تا 1986برای کاربرد داخل سازمانی اداره اطلاعات آمریکا (CIA)تهیه شده است .در این مطالب که براساس مرور منابع روان شناختی تدوین شده, مخاطبان درمی‌یابند که پردازش اطلاعات چگونه برای قضاوت در مورد ا طلاعات ناقص و مبهم شکل می‌گیرد .افزون بر آن, 'هوور 'ـ مولف کتاب ـ نشان می‌دهد که 'چگونه فرآیندهای تفکر بشری مدل‌های خویش را می‌سازد که از آن طریق, به پردازش اطلاعات می‌پردازیم...فرآیند تحلیل کارکرد طبیعی مغز انسان را تقویت می‌کند .تحلیل معمولا در برگیرنده خلق مدل‌هاست اگرچه ممکن است چنین برچسبی را دریافت ننماید...

 • مهارت های زندگی pdf-dockument برای دانلود کتاب مهارت های زندگی اینجا کلیک کنید.

  مهارت های زندگی نویسنده: حسین خنیفر مهارت‌های زندگی توانایی‌هایی هستند که با تمرین مداوم پرورش می‌یابند و شخص را برای روبه‌رو شدن با مسایل روزانه زندگی، افزایش توانایی‌های روانی، اجتماعی و بهداشتی آماده می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت مهارتهای زندگی را چنين تعریف نموده است: توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه ای که فرد بتواند با چالشها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بياید. در تعریف دیگر می توان مهارت های زندگی را مجموعه ای از مهارت ها و شایستگی های فردی و گروهی دانست که افراد برای زیستن در هزاره جدید به آن نیازمند می باشند. همزمان با یادگیری تسلط و استقرار در این مهارت ها قرد علاوه بر رسیده به آرامش و تعادل در زندگی فردی و اجتماعی به ایفای نقش در زندگی خود می پردازد

 • دایی جان ناپلئون pdf-dockument برای دانلود کتاب دایی جان ناپلئون اینجا کلیک کنید.

  دایی جان ناپلئون نویسنده: ایرج پزشکزاد درباره کتاب: دائی جان ناپلئون را در هر کجای دنیا و در هر جامعه ای می توان پیدا کرد. دائی جان ناپلئون داستان مرد پریشان احوالی است که به دلیل ناکامی هایش در زندگی واقعی، در ذهنش از خود ناپلئونی ساخته است و گمان می کند که انگلیسی ها قصد نابودی اش را دارند. این کتاب چنان بر دل ایرانی ها نشست که بعد از انتشارش در سال 1973 میلیون ها نسخه از آن به فروش رفت. قصه دائی جان ناپلئون در باغ بزرگی اتفاق می افتد که سه عمارت در آن وجود دارند: خانه قهرمان داستان، خواهرش و برادر کوچکترش که با وجود اینکه با درجه پایینی از ارتش بازنشسته شده، به او سرهنگ می گویند. بر این باغ دائی جان ناپلئون و بیماری پارانویایش حکم می رانند. شخصیت پردازی هنرمندانه نویسنده، طبقات مختلف اجتماع را به تصویر می کشد: مامور اداره آگاهی، مامور دولت، زنان خانه دار، پزشک، قصاب، واعظ چاپلوس، خدمتکار، واکسی و یکی دو نفر هندی. تمام این افراد به باغی رفت و آمد می کنند که صحنه تمام دعوا ها، دسیسه ها و گرفتاری های خنده دار است. با وجود اینکه رمان دائی جان ناپلئون با توصیفاتش جامعه را به نقد می کشد، اما با این حال نشان دهنده پیچیدگی، سرزندگی و انعطاف پذیر بودن فرهنگ و جامعه ایرانی هم هست. بعد از انقلاب ایران در سال 1979، هم سریال و هم کتاب دایی جان ناپلئون، توقیف شد... اهمیت رمان دایی جان ناپلئون به این دلیل است که بنیانگدار ژانر طنز در رمان ایرانی و یکی از آثار سرآمد آن تا امروز است. هنوز رمانی با مایه طنز به اعتبار و جذابیت آن نوشته نشده است و پزشک زاد به اعتبار این اثر در ردیف آفرینندگان شکل های جدید ادبی شایسته تقدیر فراوا ناست. اگر چه باید این نکته را خاطر نشان سازیم که شخصیت های اصلی رمان پزشکزاد شباهت فراوانی به پیشگام خارجی آن، دن کیشوت، دارند. دایی جان و پیشکار او مثل دن کیشوت و سانچو/سانکو هر دو دارای توهماتی مشابه هستند و در صددند که دنیای خارج را با خود هماهنگ نمایند. اما این شباهت از ارزش های رمان پزشکزاد کم نمی کند. درباره نویسنده: ایرَج پـِزِشکزاد (متولد ۱۳۰۶) از طنزپردازان ایرانی نیمهٔ دوم قرن بیستم است. او بیشتر به خاطر خلق رمان «دایی‌جان ناپلئون» و شخصیتی به همین نام، به شهرت رسید. پس از آن در سال ۱۳۵۵ مجموعهٔ تلویزیونی دایی‌جان ناپلئون توسط ناصر تقوایی با اقتباس از این رمان ساخته شد.همچنین کتاب دایی جان ناپلئون در سال ۱۹۹۶ توسط دیک دیویس به انگلیسی ترجمه شده است. وی با مهارت بسیار طنز کتاب را در ترجمه خود منتقل نموده است.

  تاریخ بیداری ایرانیان ( جلد 1 - 2 - 3 )
 • خاطرات مهدی حائری یزدی pdf-dockument برای دانلود کتاب خاطرات مهدی حائری یزدی دراینجا کلیک کنید.

  خاطرات مهدی حائری یزدی نویسنده: مهدی حائری یزدی خاطرات آیت الله مهدی حائری یزدی، که شامل خاطرات شخصی و سیاسی اجتماعی است.

 • کیش اسماعیلیان: بحث تاریخی در پیدایی خلافت فاطمیان pdf-dockument برای دانلود کتاب کیش اسماعیلیان اینجا کلیک کنید.

  بنیادهای کیش اسماعیلیان: بحث تاریخی در پیدایی خلافت فاطمیان نویسنده: برنارد لوئیس مترجم: ابوالقاسم سری «بنیادهاى کیش اسماعیلیان: بحثى تاریخى در پیدایى خلافت فاطمیان» از آثار شرق‌شناس شهیر برنارد لوئیس (متولد لندن 1916م) به زبان انگلیسى است که آن را خلیل أحمد جلّو و جاسم محمد الرجب به عربى ترجمه کرده و تحت عنوان «أصول الإسماعیلیة: بحث تاریخی فی نشأة الخلافة الفاطمیة» منتشر ساخته‌اند. سپس دکتر ابوالقاسم سرّى، آن را از عربى به فارسى ترجمه کرده است. این کتاب متشکل از پنج مقدمه و متن کتاب تشکیل شده است: مقدمه‌هاى مترجم فارسى، مصطفى الدورى، مترجمان عربى، نویسنده براى ترجمه عربى و مقدمه نویسنده؛ متن اثر نیز از شش فصل به ترتیب ذیل تشکیل شده است: 1. رشد اسماعیلیان، 2. امامان مستور و یاوران ایشان، 3. قرمطیان بحرین، 4. اهمیت اجتماعى اسماعیلیان، 5. تلفیق دین‌ها و مذهب‌ها یا مذهب شمول در عقیده و 6. مردم‌گرائى. نویسنده منابع پژوهشش را به چند دسته تقسیم کرده: مأخذهاى تاریخى سنى، مأخذهاى دینى سنى، مأخذهاى شیعه دوازده امامى و مأخذهاى اسماعیلیان و در مورد هر کدام توضیح کافى داده است (مقدمه کتاب، ص 43- 61). نویسنده در این پژوهش از روش تاریخى- تحلیلى بهره برده است. حق تکثیر: انتشارات ویسمن، 1370

 • انقلاب مشروطیت ایران pdf-dockument برای دانلود کتاب انقلاب مشروطیت ایران اینجا کلیک کنید.

  انقلاب مشروطیت ایران انقلاب مشروطیت ایران نویسنده: م. س. ایوانف مترجم: کاظم انصاری ایوانف در نظریه خصومت بنیادى انگلیس با انقلاب مشروطه ایران مى‌نویسد: امپریالیست‌هاى انگلیس در خصومت با انقلاب ایران حتى از حکومت تزارى هم جلوتر رفتند. آنها همواره سعى داشتند با تبلیغات دروغین و عوام‌فریبی، سیاست امپریالیستى خود را نسبت به انقلاب ایران بپوشانند و چنن وانمود کنند که گویا آنان بودند مردم ایران را در کسب مشروطیت و مبارزه با شاه یارى کردند و روس‌ها هستند که از سلطنت قاجار دفاع نموده و انقلاب را سرکوب کرده‌اند و غیر آن ...

  هفت رساله
 • pdf-dockument برای دانلود کتاب تاریخ بیداری ایرانیان ( جلد 1 - 2 - 3 )دراینجا کلیک کنید.

  تاریخ بیداری ایرانیان ( جلد 1 - 2 - 3 ) نویسنده: ناظم الاسلام کرمانی به اهتمام: علی اکبر سیرجانی موضوع کتاب، تاریخ مشروطیت است و از منابع مهم مورخان در این باره به شمار مى‏ رود. نویسنده سبب تألیف تاریخ بیدارى ایرانیان را تهى بودن کتاب‏هاى تاریخى ایران از ویژگى‏ هاى عبرت آموز براى آیندگان دانسته و به گفته خودش همواره در این اندیشه بوده است که به شیوه آثار مورخان اروپایى، کتابى در تاریخ ایران بنویسد و نکته ‏هاى تاریخى را در آن بیاورد. وى از دوم ذى ‏الحجه  ١٣٢٢ ، دیده‏ ها و شنیده ‏هاى خود را در باره انقلاب مشروطه و بیدارى ایرانیان ثبت کرد. این کتاب پیشتر در بخشهای جداگانه در سایت قرار گرفته بود

 • تاریخ بیداری ایرانیان ( جلد 4 - 5 ) pdf-dockument برای دانلود کتابتاریخ بیداری ایرانیان ( جلد 4 - 5 ) اینجا کلیک کنید.

  بنیادهای کیش اسماعیلیان: بحث تاریخی در پیدایی خلافت فاطمیان نویسنده: برنارد لوئیس مترجم: ابوالقاسم سری «بنیادهاى کیش اسماعیلیان: بحثى تاریخى در پیدایى خلافت فاطمیان» از آثار شرق‌شناس شهیر برنارد لوئیس (متولد لندن 1916م) به زبان انگلیسى است که آن را خلیل أحمد جلّو و جاسم محمد الرجب به عربى ترجمه کرده و تحت عنوان «أصول الإسماعیلیة: بحث تاریخی فی نشأة الخلافة الفاطمیة» منتشر ساخته‌اند. سپس دکتر ابوالقاسم سرّى، آن را از عربى به فارسى ترجمه کرده است. این کتاب متشکل از پنج مقدمه و متن کتاب تشکیل شده است: مقدمه‌هاى مترجم فارسى، مصطفى الدورى، مترجمان عربى، نویسنده براى ترجمه عربى و مقدمه نویسنده؛ متن اثر نیز از شش فصل به ترتیب ذیل تشکیل شده است: 1. رشد اسماعیلیان، 2. امامان مستور و یاوران ایشان، 3. قرمطیان بحرین، 4. اهمیت اجتماعى اسماعیلیان، 5. تلفیق دین‌ها و مذهب‌ها یا مذهب شمول در عقیده و 6. مردم‌گرائى. نویسنده منابع پژوهشش را به چند دسته تقسیم کرده: مأخذهاى تاریخى سنى، مأخذهاى دینى سنى، مأخذهاى شیعه دوازده امامى و مأخذهاى اسماعیلیان و در مورد هر کدام توضیح کافى داده است (مقدمه کتاب، ص 43- 61). نویسنده در این پژوهش از روش تاریخى- تحلیلى بهره برده است. حق تکثیر: انتشارات ویسمن، 1370

 • کا گ ب در ایران pdf-dockument برای دانلود کتابکا گ ب در ایران اینجا کلیک کنید.

  کا گ ب در ایران نویسنده: ولادیمیر کوزیچکین مترجم: اسماعیل زند - حسین ابو ترابیان KGB مخفف عبارت Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti به معنای کمیته­ امنیتی کشور است. ریشه اولیه این سازمان با نام "اوخرانا" (Okhrana) به 1880 هنگامی که تزار روسیه – الکساندر دوم- آن را با هدف نفوذ در میان احزاب مخالف حکومت ایجاد کرد، باز می­گردد. همین نفوذ باعث گردید که هر گونه اقدامی از سوی این گروه‌ها براحتی سرکوب و کنترل گردد. در سال 1916 وقتی مقامات دولتی روسیه خبر از وقوع یک انقلاب به نیکلاس دوم دادند، او به دلیل اعتماد بسیار زیادش به قدرت و نفوذ اوخرانا، این موضوع را جدی نگرفت.

 • pdf-dockument برای دانلود کتاب هفت رساله دراینجا کلیک کنید.

  هفت رساله نویسنده: علی اصغر حقدار دفتر دوم از مجموعۀ "اسنادی از مشروطه پژوهی در ایران" مجموعه «اسنادی از مشروطه پژوهی در ایران» شامل متن‌ها و تحقیقاتی دربارۀ اندیشه‌های مشروطه خواهی است که طی سال‌های گذشته تحقیق و نوشته شده و به خاطر توقیف در اداره کتاب وزارت ارشاد اسلامی ایران، تاکنون منتشر نشده‌اند. ارائه این متن‌ها به صورت اینترنتی و رایگان جهت استفاده محققان و علاقه‌مندان تاریخ معاصر ایران و مشروطه پژوهانی است که در تکمیل تحقیقات و نوشته‌های خود به آن‌ها نیاز دارند. دفتر اول از این مجموعه، «سفرنامه تفلیس» تألیف میرزا تقى طیب است که در سال 1382 متن آن را برای مجموعه میراث ماندگار کتابخانه مرعشی نجفی در قم تحقیق کردم(سال گذشته(1394) تصحیحی از این سفرنامه در ایران منتشر شد). دفتر دوم از مجموعه شامل تحقیق هفت رساله از دوران پیشامشروطه تا بعد از استقرار اولیه آن است؛ بدین عنوان ها: 1- رساله سیاسی/ میرزا یعقوب خان. 2- طرح نخستین قانون اساسی ایران. 3- قانون عدالت‌خانه‌های ایران. 4- مشروطه بهترین شکل سررشته داری/ احمد کسروی. 5- دو نامه/ میرزا احمد قوام السلطنه. 6- رساله ماشااله/ میرزا آقاخان کرمانی 7- قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی دفتر سوم به «امر سیاسی در رسالات عصر مشروطیت» و بررسی رسالات:(یک کلمه- مستشارالدوله تبریزی/بستان الحق- شیخ ابراهیم زنجانی/تنبیه الامة و تنزیه الملة- میرزای نائینی/مفتاح التمدن فی سیاسةالمدن- معین الاسلام بهبهانی/رساله لالان- ثقةالاسلام تبریزی) می پردازد. خلاصه‌ای از این نوشته سه سال پیش به شکل سلسله مقالات الکترونیکی در سایت «نگاه» منتشر شده‌اند. دفتر چهارم مفاهیم نوین سیاسی و فرهنگی را در نخستین سفرنامه های ایرانیان گزارش و تحلیل می کند. دفتر پنجم به تصحیح «مکتوبات کمال الدوله و ملحقات آن» (سه مکتوب) تألیف میرزا فتحعلی آخوندزاده با مقدمه و توضیحات اختصاص دارد. دفتر ششم تحقیق متن ترکی و ترجمه فارسی «سه رساله سیاسی» از محمد امین رسول زاده را شامل می شود. «اسنادی از مشروطه پژوهی در ایران» دفترهای دیگری هم دارد که با تکمیل تحقیق و تصحیح آن‌ها، به صورت اینترنتی ارائه خواهند شد.

 • مدرسه دارالفنون pdf-dockument برای دانلود کتاب مدرسه دارالفنون اینجا کلیک کنید.

  مدرسه دارالفنون نویسنده: اقبال یغمایی میرزا تقی خان امیرکبیر پس از سفر به روسیه، متوجه نیاز فوری کشور به مرکز آموزش عالی گردید. لذا از ابتدای صدارت خود، برای ایجاد این مرکز تلاش کرد. ولی متأسفانه هیچ‌گاه شاهد افتتاح آن نشد. چرا که نخستین دسته از اساتید به سرپرستی دکتر یاکوب ادوارد پولاک، دو روز پس از دست‌گیری و تبعید امیرکبیر به تهران رسیدند و با استقبال گرمی مواجه نشدند. قریب ۱۴ سال پس از تاسیس مدرسه عالی دارلفنون و کمی پس از مدرسه ابتدائی رشدیه تبریز، مدرسه شوکتیه بیرجند سومین مدرسه از نوع مدارس جدید در ایران محسوب می‌شود که به دنبال آن دبیرستان شوکتیه و مدارس دشت بیاض نهبندان، سربیشه، خوسف و دبستان دخترانه شوکتی افتتاح گردید. حق تکثیر: مجله یغما ۱۳۴۸-۱۳۴۹

 • آوای وحش pdf-dockument برای دانلود کتاب آوای وحش اینجا کلیک کنید.

  نویسنده: جک لندن مترجم: صدیقه ابراهیمی داستان درباره‌ سگی است با نام "باک" که در خانه‌ی "قاضی میلر"، زندگی می‌کند و یکه‌تاز میدان است. اما در پاییز 1894 وقتی رگه‌های زرخیز "کلاندایک"، کشف می‌شود و افرادی از چهارگوشه‌ی جهان به سوی سرزمین‌های یخ بتوان آلاسکا به راه می‌افتند، باک به آن‌ها فروخته می‌شود و به شمال برده می‌شود. در آن‌جا محروم از نوازش و التفات، در دل سرزمینی وحشی، وادار می‌شود شلاق بخورد و سورتمه‌ی پستی فرماندار کانادایی را بکشد. هنگامی که او با همه‌ی دسته‌ی سگان، به جویندگان طلا تحویل داده می‌شود، زندگی او از این هم غم‌انگیزتر می‌شود... حق تکثیر: نشر پنجره - ۱۳۸۳ - تهران